Dowiedz się więcej o współczesnej Ukrainie

“Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka to książka, po którą powinni sięgnąć wszyscy czytelnicy chcący zrozumieć współczesną Ukrainę. Autor brawurowo, ale nie bez niezbędnej w tym wypadku wrażliwości, opisuje wydarzenia ostatnich lat, które ukształtowały ten kraj. Nie skupia się jednak tylko na tych najgłośniejszych. Ta książka jest próbą spontanicznej analizy ukraińskich realiów poprzez ciekawe spotkania, zgłębianie ukraińskiej polityki czy historii współczesnej.

Nowe spojrzenie na wschodnich sąsiadów

Na temat Ukrainy napisano wiele książek. W kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który trwa od lutego 2022 roku, pojawiły się również pasjonujące artykuły na temat naszych sąsiadów. Nigdy jednak nie pisano o niej w taki sposób, w jaki do tematu podszedł Ziemowit Szczerek. Ta książka nie skupia się na żadnym konkretnym wydarzeniu w szczególności, ale stara się ująć je w całość, aby wspólnie zastanowić się nad czynnikami zmieniającymi Ukrainę i Ukraińców. Znajdują się tutaj informacje o entuzjastycznych chwilach na Majdanie, ale nie stanowią one najważniejszego motywu. Czytelnicy poznają historię początku wojny w Donbasie, ale ponownie – jest to tylko mały wycinek ukraińskiej rzeczywistości. Świat się zmienia i zmienia się również mentalność Ukraińców, którzy wyciągają wnioski z okoliczności, w jakich znajduje się ich kraj.

Wrażliwość i bezstronność

W swojej książce Ziemowit Szczerek ujmuje podchodzeniem do każdego zagadnienia w szerokim kontekście, szukając wytłumaczenia, ale też starając się wczuć w rolę poszczególnych stron. Jednocześnie autor pozostaje bezstronny i pozwala czytelnikom samodzielnie dość do wniosków. Historia współczesnej Ukrainy jest bogata w wydarzenia, które z zaciekawieniem śledził cały świat. Jak wyglądały od środka i co zmieniły w rzeczywistości zwykłych ludzi? Takie pytania frapują autora, który razem z czytelnikami szuka odpowiedzi. Dzięki tej książce można zrozumieć nieco więcej na temat naszych sąsiadów i poznać wiele mniej znanych epizodów w ich histori.